Který model rádia je nejlepší zvolit?

Autorádio je příslušenství s extrémně širokým rozsahem funkcí. Pro většinu Poláků je po zapnutí automobilu a zapnutí bezpečnostních pásů první věcí spuštění jejich oblíbené rozhlasové stanice se zprávami ze světa nebo písně z autorádia, které jim zpříjemní cestu.

Pokud se rozhodnete zvolit autorádio s vestavěným bezdrátovým modulem Bluetooth, můžete jej také použít jako sadu handsfree, aniž byste museli držet telefonní sluchátko u ucha. A to je jen jedna z mnoha užitečných funkcí, které toto zařízení přináší.

09_10

Při výběru zařízení stojí za to věnovat pozornost standardní velikosti rádiového vybrání ve vašem vozidle. Většina automobilů má 1 DIN. 2 DIN je dvojitý 1 DIN, ve kterém jsou obvykle namontovány přehrávače médií s DVD s GPS navigací a 7 nebo 8 palcovou (dotykovou) obrazovkou. Zajímavé je, že v posledních letech představili výrobci také hybridní modely s 1 DIN, které jsou vybaveny skládanými výsuvnými panely o velikosti 7 a 8 palců.

09_9

Při výběru autorádia je třeba vzít v úvahu několik klíčových bodů. Základní funkcí každého rádia je schopnost přehrávat hudbu. Kromě standardní možnosti korekce tónu a zisku připravili producenti balíček dalších zajímavých funkcí. Média ve formě CD a DVD jsou minulostí. Moderní rádia jsou vybavena čtečkami paměťových karet micro SD a zásuvkami AUX a USB, ke kterým můžeme telefon připojit pomocí kabelu minijack nebo USB flash disku. Po připojení telefonu je možné poslouchat hudbu přímo ze souborů nebo populárních služeb, jako je Spitify.

Rádia vybavená 7 a 8palcovými obrazovkami (obvykle dotykovými) mají obvykle schopnost přehrávat filmy v široké škále dostupných formátů a HD kvalitě. Za pozornost stojí také funkce RDS (Radio Data System), která umožňuje na displeji rádia zobrazovat zprávy, např. Umělce dané skladby nebo název rozhlasové stanice.

 

05_17

 

Navigační systém je dalším důležitým aspektem, který je třeba při výběru správného rádia pečlivě zvážit. Některá zařízení mají zabudovaný modul GPS s předinstalovanými mapami Evropy, který ve většině případů funguje velmi dobře. Zajímavým řešením je také funkce Mirror Link, která umožňuje zobrazit obraz ze smartphonu na obrazovce rádia. Díky tomu můžeme na obrazovce našeho rádia zobrazit obrázek z Google Maps a dalších aktuálních navigačních programů. K dispozici je také možnost kopírovat adresář s telefonními čísly a volat přímo z rádia.

Rádia s integrovaným operačním systémem Android, nejpopulárnějším operačním systémem pro smartphony, jsou také hitem posledních let. Tím se otevírá přístup k obrovské knihovně dostupných aplikací z obchodu Google Play, jako jsou Mapy Google, Hry a mnoho dalších. Díky tomuto typu řešení jsou tato rádia také mnohem lépe kompatibilní s mobilními telefony s tímto systémem.

01_18

V dnešní době je standardem také rádio s funkcí zadní kamery. Ve většině případů je připevněn k prodávané sadě a instalace spočívá ve vedení příslušných kabelů ke kameře namontované na vnější části poblíž poznávací značky.

Konečně je tu otázka vzhledu samotného rádia, což je již individuální záležitost. Rozhodně stojí za to zajistit, aby zařízení odpovídalo designu našeho vozu. Neobvyklý, efektní design zase jistě upoutá pozornost vašich cestujících a zapůsobí na ně. Je také důležité, aby byl balíček dostupných funkcí správně rozšířen, což zajistí zábavu a zpříjemní cestu vám i vašim blízkým.